Logistyka

Możliwości jakie daje magazyn


  • Ekspresowa wysyłka zamówienia nawet w tym samym dniu – większość oferowanych przez nas produktów jest dostępna od ręki na magazynie, co skraca czas realizacji zamówienia do minimum. Zamówienia złożone do godz. 13:00 z formą płatności pobranie oraz formą dostawy kurierem DPD lub zamówienia złożone z formą płatności przedpłata opłacone za pomocą serwisu PayU do godz. 13:00 oraz formą dostawy kurierem DPD wysyłamy ekspresowo jeszcze tego samego dnia (dotyczy zamówień złożonych od poniedziałku do czwartku w dni robocze).
  • Większość oferowanego przez nas asortymentu posiadamy na magazynie i jest dostępna od ręki.
  • Bardzo bogaty, stale powiększany asortyment – ponad 80 producentów w ofercie.

maga_03

Magazyn


Intensywny wzrost sprzedaży oraz stałe powiększanie asortymentu sklepów wymaga dużego i  funkcjonalnego magazynu. Obiekt magazynowy, którym dysponujemy jest zlokalizowany w Białymstoku przy ulicy Handlowej 6f. Budynek przekonał nas do siebie lokalizacją, powierzchnią oraz ergonomią. Zapewnia 400 m2 powierzchni biurowej oraz 1400 m2 przestrzeni magazynowej położonej na jednym piętrze o wysokości 5m. Obiekt jest także dobrze przystosowany do wyzwań nowoczesnej logistyki. Pozwala to na składowanie towarów na wysokich regałach paletowych. Parterowy budynek z wieloma bramami załadowczymi i frontem przeładunkowym umożliwia także szybsze przyjmowanie oraz wydawanie towaru. Na magazynie znajduje się ponad 400 regałów półkowych, które pozwalają na składowanie nawet do 150 tyś. sztuk bielizny. Dodatkowo 6 rzędów regałów paletowych umożliwia magazynowanie 144 europalet z nadwyżkami towaru.

System klasy ERP


Nowoczesna logistyka przedsiębiorstwa to nie tylko sam obiekt magazynowy, ale także technologie wykorzystywane podczas codziennych prac. Podstawą wszystkich działań jest system klasy ERP – Altum dostarczony przez firmę Comarch wdrożony w Kontri Sp. z o.o. w 2011 roku. System oprócz domyślnych funkcji takich jak generowanie dokumentów magazynowych, prowadzenie ewidencji stanów magazynowych, ma także wiele dodatków dostosowanych do logistyki przedsiębiorstwa. Umożliwia bardziej efektywne przyjmowanie towaru na magazyn, dostarcza moduł pozwalający na kompletowanie kilku zamówień na raz przez jednego magazyniera. Zapewnia przypisywanie określonej lokalizacji magazynowej dla konkretnego towaru, ułatwia przeprowadzanie inwentaryzacji składowanych produktów. Wykorzystuje standard automatycznej identyfikacji produktów GS1 do wielu procesów logistyki magazynowej. Jednocześnie ze względu na specyfikę oferowanego przez nas asortymentu każda jednostka towarowa w ramach swojego rekordu w systemie posiada wiele przypisanych cech: kategoria, producent/marka, podkategoria, typ, model, rozmiar, kolor, itd.

Procesy wewnętrznej gospodarki magazynowej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii mobilnych


W procesie kompletacji wykorzystujemy kolektory danych. Są to urządzenia mobilne, które korzystają z międzynarodowego standardu GS1. Przy pomocy takich kolektorów danych można rozpoznać każdy produkt niezależnie od standardu kodu kreskowego czy to jest kod EAN-13, EAN-8, code 128, data BAR itd. Kolektory posiadają wyświetlacz LCD, system operacyjny Windows. Na każdym kolektorze zainstalowana jest specjalna aplikacja, która wymienia dane z systemem ERP Comarch Altum. System kompletacji w firmie Kontri Sp. z o.o. jest oparty o zasadę „man to pick” w celu optymalizacji procesu przystosowano aplikację w ten sposób, aby umożliwiała zbieranie wielu zamówień na raz przez jednego magazyniera. Magazynier nie musi drukować papierowej specyfikacji na podstawie której zbierał zamówienia. Wszystkie informacje wyświetlane są na aplikacji w kolektorze. Jest on prowadzony według adresów magazynowych dzięki czemu porusza się po optymalnej ścieżce roboczej. Aplikacja do kompletacji na kolektorze przyczynia się także do wyeliminowania częstych błędów w kompletacji. System na podstawie kodu EAN-13 identyfikuje produkt. Po zeskanowaniu kodu magazynier wie, że wziął właściwy produkt.

Oprócz zoptymalizowanego procesu kompletacji wykorzystuje się także kolektory danych do wprowadzania dostawy na magazyn. Dostarczane przez producentów bielizny produkty posiadają naklejki z kodami kreskowymi pozwalającymi zidentyfikować produkt. Magazynier sczytuje kody kreskowe z pudełek, a ilości same przenoszą się do systemu. Wykorzystanie standardu EAN-13 pozwala na przyśpieszenie procesu przyjęcia towaru. Jednocześnie w znacznym stopniu ogranicza się możliwość wprowadzenia złego produktu na stan magazynowy. Po wprowadzeniu dokumentacji magazynowej do systemu, produktom przypisuje się odpowiednią lokalizację na magazynie (adres magazynowy). W ten sposób produkt można łatwo odnaleźć.

Kolektory danych wykorzystywane są także przy procesie inwentaryzowania składowanego towaru. System klasy ERP automatycznie tworzy arkusze inwentaryzacyjne, które są obsługiwane przez magazyniera za pomocą specjalnej aplikacji na kolektorze. Magazynier sczytuje produkty znajdujące się na półce, a aplikacja sama weryfikuje tę ilość z ilością w systemie. Gdy występują rozbieżności generowana jest Analiza Porównawcza i magazynier jeszcze raz sprawdza rozbieżności w celu weryfikacji. Po sprawdzeniu rozbieżności prawidłowe ilości przenoszą się automatycznie do systemu ERP. To w znaczny sposób przyśpiesza proces kompletacji i eliminuje powstawanie błędów.

Perspektywy rozwoju


W 2013 roku wygraliśmy przetarg na kupno działki w Białostockim Parku Naukowo Technologicznym sąsiadującym z białostocką podstrefą Suwalskiej Specjalnej strefy Ekonomicznej. W ramach inwestycji planujemy wybudować nowoczesne centrum logistyczne, przystosowane do dystrybucji towarów z różnych branż asortymentowych. 

Arrow Arrow